/** * */

Duitse legers in de Eerste Wereldoorlog (overzicht)

Chef van de generale staf van het veldleger (taak: leiding van de gezamenlijke operaties): per 2.8.14 v. Moltke, vanaf 14.9.14 v. Falkenhayn, vanaf 29.8.16 v. Hindenburg.

Opperbevelhebber Oost (vanaf 30.7.16 viel ook het gebied in zuidelijke richting tot aan de Dnjestr onder diens bevel): per 18.9.14 (officieel benoemd 1.11.14) v. Hindenburg, vanaf 29.8.16 prins Leopold van Beieren.

Commandant van het front-Hindenburg (legergroepen Eichhorn, Leopold van Beieren, v. Linsingen, Oostenrijks-Hongaars 2de leger): v. Hindenburg, 30.7.16 - 29.8.16.

Commandant van het front-prins Leopold van Beieren (legergroepen Eichhorn, Woyrsch, v. Linsingen, Oostenrijks-Hongaars 2de leger): prins Leopold van Beieren, 29.8.16 - einde oorlog.


Duitse legers in de Eerste Wereldoorlog
formatie periode bevel waar
"Heeresgruppen"
Hindenburg 5.8.15 - 30.7.16 v. Hindenburg noordoostfront
Eichhorn 30.7.16 - 31.3.18 v. Eichhorn noordoostfront
Eichhorn (Kiew) 31.3.18 - 8.8.18 v. Eichhorn Oekraine
Kiew 8.8.18 - einde oorlog Graf v. Kirchbach Oekraine
Mackensen 6.7.15 - 18.9.15 v. Mackensen Zuid-Polen
Mackensen 30.9.15 - 28.8.16 v. Mackensen Servië-Macedonië
Mackensen 28.8.16 - 1.7.18 v. Mackensen Roemenië
Linsingen 18.9.15 - 31.3.18 v. Linsingen Wolynië
Below 10.10.16 - 22.4.17 Otto v. Below Macedonië
Scholtz 22.4.17 - einde oorlog v. Scholtz Macedonië
prins Leopold van Beieren 5.8.15 - 29.8.16 prins Leopold van Beieren Polen
Woyrsch 29.8.16 - 31.12.16 v. Woyrsch Polen
Duitse kroonprins 26.9.16 - einde oorlog kroonprins Wilhelm Aisne - Champagne - Verdun
kroonprins Rupprecht van Beieren 28.8.16 - einde oorlog kroonprins Rupprecht van Beieren Artois, Somme
hertog Albrecht van Wurtemberg 25.2.17 - einde oorlog hertog Albrecht van Wurtemberg Vlaanderen
Gallwitz 19.7.16 - 28.8.16 v. Gallwitz Somme
Gallwitz 1.1.18 - einde oorlog v. Gallwitz Verdun
Boehn 6.8. - 31.10.18 v. Boehn Aisne
"Kommando F" (Yildirim) 9.7.17 - einde oorlog 9.7.17 - 25.2.18 v. Falkenhayn; vanaf 25.2.18 Liman v. Sanders Turkije
legers
1ste leger 2.8.14 - 17.9.15 2.8.14 v. Kluck; 28.3.15 v. Fabeck rechter vleugel westelijk leger
1ste leger 19.7.16 - einde oorlog 19.7.16 Fritz v. Below; 18.6.18 v. Mudra; 12.10.18 Otto v. Below; 8.11.18 v. Eberhardt Cambrai, vanaf 12.4.17 Rethel
2de leger 2.8.14 - 13.11.18 2.8.14 v. Bülow; 4.4.15 F. v. Below; 19.7.16 v. Gallwitz; 17.12.16 v.d. Marwitz; 22.9.18 v. Carlowitz Reims, vanaf 10.10.14 Saint-Quentin
3de leger 2.8.14 - einde oorlog 2.8.14 Frh. v. Hausen; 12.9.14 v. Einem Champagne
4de leger 2.8.14 - einde oorlog 2.8.14 hertog Albrecht van Wurtemberg; 25.2.17 Sixt v. Armin Champagne; vanaf 10.10.14 IJzer
5de leger 2.8.14 - einde oorlog 2.8.14 kroonprins Wilhelm; 1.12.16 v. Lochow; 17.12.16 v. Gallwitz; 22.9.18 v.d. Marwitz Verdun
6de leger 2.8.14 - einde oorlog 2.8.14 kroonprins Rupprecht van Beieren; 28.8.16 Frh. v. Falkenhausen; 22.4.17 Otto v. Below; 9.9.17 v. Quast Lotharingen; vanaf 23.9.14 bij Lille
7de leger 2.8.14 - einde oorlog 2.8.14 v. Heeringen; 28.8.16 v. Schubert; 11.3.17 v. Boehn; 6.8.18 v. Eberhardt; 31.10.18 v. Boehn bij Saint-Dié; vanaf 12.9.14 Aisne
8ste leger 2.8.14 - 28.9.15 2.8.14 v. Prittwitz u. Gaffron; 22.8.14 v. Hindenburg; 18.9.14 v. Schubert; 8.10.14 v. François; 7.11.14 Otto v. Below; 26.5.15 v. Scholtz Oost-Pruisen en Koerland
8ste leger 30.12.15 - einde oorlog 30.12.15 Otto v. Below; 3.10.16 v. Fabeck; 22.10.16 v. Mudra; 2.1.17 v. Scholtz; 22.4.17 v. Hutier; 12.12.17 Graf v. Kirchbach; 31.7.18 v. Kathen Lijfland en Estland
9de leger 17.9.14 - 31.7.16 18.9.14 v. Hindenburg; 1.11.14 v. Mackensen; 16.4.15 prins Leopold van Beieren Noord-Polen
9de leger 6.9.16 - 1.10.18 6.9.16 v. Falkenhayn; 5.6.17 v. Eben; 18.6.18 Fritz v. Below; 6.8.18 v. Carlowitz Roemenië; vanaf juni 1918 bij Soissons
10de leger 26.1.15 - einde oorlog 26.1.15 v. Eichhorn; 5.3.18 v. Falkenhayn Oost-Pruisen (Mazoerië), Litouwen
11de leger 9.3.15 - 18.9.15 9.3.15 v. Fabeck; 16.4.15 v. Mackensen Galicië (Gorlice)
11de leger 30.9.15 - einde oorlog 30.9.15 v. Gallwitz; 10.8.16 v. Winckler; 5.6.17 v. Steuben Servië
12de leger 7.8.15 - 3.10.16 7.8.15 v. Gallwitz; 22.9.15 v. Fabeck Narew - Njemen - Litouwen
14de leger 9.9.17 - 23.1.18 Otto v. Below Italië
17de leger 1.2.18 - einde oorlog 1.2.18 Otto v. Below; 12.10.18 v. Mudra Artois
18de leger 27.12.17 - einde oorlog v. Hutier Saint-Quentin
19de leger 4.2.18 - einde oorlog Graf v. Bothmer Lotharingen
Boegleger 6.7.15 - 31.3.18 v. Linsingen Boeg-Stochod
Donauleger 18.8.16 - 19.1.17 Kosch ("Gen.-Kommando 52") Dobroedsja
Njemenleger 26.5.15 - 30.12.15 Otto v. Below Koerland
zuidelijk leger 11.1.15 - 3.2.18 11.1.15 v. Linsingen; 6.7.15 Graf v. Bothmer Beskiden
bezettingsmacht in Roemenië 11.5.18 - einde oorlog v. Mackensen Roemenië
"Armeeabteilungen"
A (Falkenhausen) 15.9.14 - einde oorlog 15.9.14 Frh. v. Falkenhausen; 15.4.16 d'Elsa; 2.1.17 v. Mudra; 18.6.18 v. Eben Lotharingen
B (Gaede) 13.8.14 - 23.12.18 13.8.14 Gaede; 3.9.16 v. Gündell Elzas
C (Strantz) 10.9.14 - einde oorlog 10.9.14 v. Strantz; 2.2.17 v. Boehn; 11.3.17 Fuchs z.o. van Verdun
D (Scholtz) 8.10.15 - 2.10.18 8.10.15 v. Scholtz; 2.1.17 v. Hutier; 22.4.17 Graf v. Kirchbach; 12.12.17 v. Kirchbach Narotsjmeer - Peipusmeer - Düna
Woyrsch 14.10.14 - 31.12.17 v. Woyrsch Zuid-Polen
Gronau 5.8.16 - 31.12.17 v. Gronau Polen, Pripetmoerassen
Scheffer 4.10.16 – 2.9.17 Frh. v. Scheffer-Boyadel Noord-Polen
bron: Meyers Lexikon, 1930.

Termen die zich niet rechtstreeks laten vertalen of als eigennaam kunnen worden beschouwd zijn tussen aanhalingstekens geplaatst.

Personal tools