 |
Forum Eerste Wereldoorlog Hét WO1-forum voor Nederland en Vlaanderen
|
Vorige onderwerp :: Volgende onderwerp |
Auteur |
Bericht |
Finnbar Moderator

Geregistreerd op: 5-11-2009 Berichten: 6986 Woonplaats: Uaso Monte
|
Geplaatst: 08 Nov 2012 20:11 Onderwerp: De eerste wereldoorlog in Veerle |
|
|
Meer nog dan de tweede wereldoorlog was de eerste "Grote Oorlog" bij ons een hongeroorlog. Die getuigenissen hebben we natuurlijk niet meer van de mensen die beide oorlogen actief als volwassenen hebben meegemaakt, want die zijn er intussen niet meer. We moeten het dus doen met getuigenissen van familieleden van zij die destijds niet konden zwijgen over de twee grootste onheilen die Veerle en ons land troffen in de twintigste eeuw
De menselijke ravage tijdens de Duitse bezetting in '14-'18 was in Veerle inderdaad groter dan in '40-'45, zoals de beide oorlogen in cijfertaal worden weergegeven.
In Veerle vielen twee burgerslachtoffers te betreuren. Zij waren gaan kijken hoe de Uhlanen (ruiters te paard met de typische pinhelm op het hoofd) in Halen tekeer gingen tegen de plaatselijke bevolking en werden eveneens slachtoffer van die lieverdjes.
Elf Veerlese militairen in dienst lieten het leven. Ze sneuvelden in het gevecht of kwamen om in een ziekenhuisbed van ontbering en slecht verzorgde verwondingen, opgelopen aan het Ijzerfront.
Omdat Belgische soldaten verzet hadden geboden tegen de oprukkende Duitsers werden in Veerle liefst 14 woningen platgebrand.
Daarbij bleef het niet. Tijdens de laatste oorlogsmaanden van 1918 kwam ook de Spaanse griep nog een handje toesteken. In één maand tijd maakte deze reuzendoder meer slachtoffers dan het geweld in de vier oorlogsjaren. In gans Europa zou de Spaanse griep trouwens meer dodelijke slachtoffers maken dan de oorlog zelf. Van calamiteiten gesproken.
Gelukkig bestond tijdens die grote oorlog een hulp- en voedingscomité dat vooral met Amerikaans geld tot stand kwam. De armste volwassenen kregen voedsel en kleding en in de scholen kregen de kinderen soep.
11 november 1918 zwegen de wapens aan de Ijzer. De oorlog was voorbij. Maar de Spaanse griep, die hier enkele tientallen slachtoffers maakt, temperde de vreugde om de vrede.
De terugkeer van gemobiliseerde militairen bracht evenwel telkens veel vreugde teweeg bij familie, vrienden en kennissen van de soldaat die de gruwel overleefde.
Er vonden ook herbegravingen plaats van doden die tijdens de oorlog een veel te snelle begraving kregen. Postbode Vic Van Leeuw, die als eerste onder de Duitse kogels viel, werd door zijn collega's in 1920 opnieuw ter aarde besteld. Een plechtigheid waaraan ook vele andere Veerlenaars deelnamen.
De echte Veerlese vredesfeesten werden pas half september 1919 gehouden. De stoet die op de zonnige zondag 14 september uittrok, was wellicht de grootste die ooit door Veerle liep. Iedereen die nog vrij goed te been was, maakte er deel van uit.
Bron: Het Nieuwsblad |
|
Naar boven |
|
 |
kloefeleize

Geregistreerd op: 1-7-2006 Berichten: 162 Woonplaats: Oostende
|
Geplaatst: 09 Nov 2012 20:46 Onderwerp: |
|
|
Droegen Uhlanen pinhelmen? Ik dacht dat ze zo'n soort dienstbordje op hun helm hadden? Iemand die me kan inlichten? |
|
Naar boven |
|
 |
lansier13953

Geregistreerd op: 15-6-2006 Berichten: 190 Woonplaats: Merksem Antwerpen
|
Geplaatst: 11 Nov 2012 12:09 Onderwerp: |
|
|
dag Kloefeleize,
in Halen heeft zowat heel "de crème de la crème" van de Duitse cavalerie meegedaan aan de "Slag der zilveren helmen".
Kurassiers, Ulanen en Dragonders. Van deze 3 droegen enkel de Dragonders een pinhelm. De Ulanen een tsjapka (...dienstbordje ) en de Kurassiers een kurassiershelm.
De vergissing is mogelijk ontstaan omdat in deze begindagen van de oorlog, de bevolking nog lang niet wist hoe die vijand eruit zag en werd de pinhelm al gauw het symbool van de Duitsers.
Nog een prettige dag,
Etienne _________________ Ab origine fortis ! |
|
Naar boven |
|
 |
|
|
Je mag geen nieuwe onderwerpen plaatsen Je mag geen reacties plaatsen Je mag je berichten niet bewerken Je mag je berichten niet verwijderen Ja mag niet stemmen in polls
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|